Audi’nin en güçlü dört kapılı sporcusu: RS7 Sportback Performance

Hazırlayan | İbrahim Dizyullu

 

Audi, en verimli ve en güçlü motorla gelen yeni dört kapılı sporcusunu görücüye çıkardı.

 

Artan performans ve başarılı motor verimliliği ile gelen 4.0 lt’lik TFSI motorun sağladığı 605 bg güç ve 750 nm torkla yeni Audi RS7 Sportback Performance, supersport araçlara hava atarcasına 0-100 km hızlanmasını 3,7 s, 0-200 hızlanmasını ise 12,1 s’de tamamlıyor. Aracın maksimum hızı, Dynamic paketle 280 km, Dynamic Plus paketle ise 305 km’ye çıkabiliyor.

Yeni RS7, en güçlü çift turbolu V8 motora sahip. 700 nm olan tork miktarı, overboostla Dynamic Mode açıkken 750 nm’ye çıkabiliyor. Motordaki yeniliklerden biri de turboların ve soğutucuların V gövdenin iç kısmına konmasıyla, yakıt-hava akış yollarının kısalması ve böylece güç gereksinimine daha hızlı tepki vermesi olarak karşımıza çıkıyor. Bir başka özellik de düşük güç ihtiyacında, yakıt tüketimine etkin şekilde katkı sağlayan 4 adet silindirin devre dışı kalıyor olması.

Araçta 8 kademeli tiptronic (yarı otomatik) şanzıman ve gövdeyi 2 mm alçaltabilen air suspension, maksimum sportif sürüş için standart olarak sunuluyor.

RS7’nin gövde konumu Integrated Damping Control sayesinde yol koşullarına ve sürüş özelliklerine uyum sağlıyor.

Yeni RS7, 21”lik yekpare alüminyumdan imal edilmiş jant ve karbon seramik fren diskleriyle geliyor. Sportif tamponlarla birlikte önde geniş ızgarayı ve arkada çift difüzör ve çift egzozu barındırıyor. Öne çıkan yeniliklerden biri de ön ve arkada konumlandırılmış, 360 derecelik görüş alanı sağlayan gece görüş kamerası. Ön ızgaranın altındaki “quattro” logosu, full LED farlar ve RS7’ye özel gümüş kaplı aynalar, bu spor sedanı daha özel kılıyor. Sportif RS koltuklar, RS logolu deri ve çok fonksiyonlu direksiyon simidi, geniş multimedia özelliği içeride dikkat çekiyor.

Almanya fiyatı 121.700 Euro olan Audi’nin bu yeni gözdesi, Kasım 2015’te satışa sunuldu.