BUNGEE JUMPING: Adrenalini doruk noktasında yaşamak için

Hazırlayan | Murat Yıldırımer

 

 

Profesyonel olmanıza gerek yok, eğer içinizden çılgınlık yapma fikri geçiyorsa ve turp gibi sağlamsanız, kendinizi boşluğa bırakıp içinizi Bungee Jumping ile hoplatabilirsiniz.

 

Bungee jumpingin kökeni Pasifik Okyanusu’ndaki Pentecost Adaları’nda yaşayan yerliler tarafından binlerce yıldır yapılan Naghol (Gkol) adı verilen bir törene dayanır. Her sene nisan ayındaki ilk hasattan sonra hazırlıklar başlar. 20-30 metre yüksekliğinde bambu kuleler inşa edilir ve yağış sezonunda esneklikleri artan sarmaşıklar toplanır. Her atlayıcı kendi sarmaşığını seçmekle sorumludur. Kabilenin yaşlılarına danışarak uygun kalınlıkta, uzunlukta ve yeterince esnek olan sarmaşıkları seçmeye çalışırlar. Kabilenin 7’den 70’e tüm erkekleri ayaklarına bağladıkları  sarmaşıklarla bu kulelerden atlayarak omuzlarını toprağa değdirmeğe çalışırlar. Pentecost erkekleri bu tören sayesinde bir sonraki sene için toprağın verimini artırdıklarına ve kabile kadınlarına erkeklerin üstünlüğünü ispatladıklarına inanırlar. Küçük erkek çocuklar için de bir çeşit erkekliğe geçiş törenidir. İşte günümüz bungee jumpInginin keşfedilişi tamamen gerçek olan bu hikayeye dayanır.

 

NASIL ORTAYA ÇIKTI?


1977 yılında Pentecost yerlilerinden etkilenen Oxford Dangerous Sports Club üyesi David Kirk ve üç arkadaşı, Bristol’daki Clifton Asma Köprüsü’nden kendi hazırladıkları örgü lastikler ile atlayarak modern bungee jumpingin ilk adımını attı. İlk ticari bungee jumping operasyonu ise 1988 yılında Yeni Zelandalı A.J.Hackett tarafından 45 metre yüksekliğindeki Kawarau Köprüsü üzerinde başlatıldı. Günümüzde A.J.Hackett tarafından dünyanın çeşitli bölgelerinde işletilen birçok bungee jumping kulesi bulunmaktadır.

 

NASIL YAPILIR?


Bungee jumping yapacak kişinin ağırlığı görevlilerce ölçülerek gerekli güvenlik malzemeleri giydirilir. Atlayıcı vinç tarafından yukarı çekilecek sepete bir görevliyle birlikte gerekli emniyet önlemleri alınarak bindirilir ve ağırlığına uygun olan iple, vinç tarafından gerekli yüksekliğe çıkarılarak (yükseklik yaklaşık olarak 70 m’dir) buradan boşluğa bırakılır. Atlayıcı yaklaşık olarak 20 m’lik bir serbest düşüşten sonra insan fiziğine zarar vermeyecek bir ivmeyle ip tarafından yavaşlatılır. Düştüğü yüksekliğin yaklaşık %70’i kadar tekrar yukarı ivmelenir ve bu hareket sönümleninceye kadar devam eder. Daha sonra atlayıcı vinç tarafından yer minderine indirilerek görevlilerce emniyet malzemeleri çıkartılır.

 

1_brans_bungee_jumping_kasim_2

 

EKİPMANLAR


Dünya standartlarında ve son teknoloji kullanılarak Fransa’da üretilen özel bungee jumping iplerinin ana malzemesi dış kaplamasız “saf latex”tir. Bu iplerin taşıma kuvveti, bir atlayış için gerekli olan taşıma kuvvetinin çok üzerindedir. Atlayışta kullanılacak ip sayısı, atlayışı yapacak kişinin kilosuna göre ayarlanmaktadır. Bunun amacı atlayış sırasında oluşan esnemeyi, atlayana mümkün olduğunca konforlu hissettirmek ve atlayışın güvenliğini artırmaktır. Kullanılan diğer malzemeler uluslararası normlara uygun ve yüksek performanslı ayak bağlama kolonları, vücut kolonları, çelik kilitler ve perlon dokumalardır. Atlayıcı atlayış anında bungee jumping sistemine iki bacağından ayrı ve tam vücut koşumu sayesinde de ayrıca vücudun ağırlık merkezinden kemerlerle sisteme bağlıdır.

 

ÖNEMLİ SPORCULAR


Mete Avdan, Neşe Şen, Ayşe Çolak, Fatma Calayır, Damla Eren

 

ÖNEMLİ PARKURLAR


Muğla, Fethiye

İzmir, Çeşme

İstanbul, Bakırköy

 


 

Bu yazı AdrenalinGo Türkiye’nin Kasım sayısında yayımlandı. Dergiye abone olmak için tıklayın!