Jetman’ler: Yves Rossy ve Vince Reffet

Hazırlayan | Zeynep Şeker

 

Jet motoru ile uçan bir insanın dünyanın en büyük uçaklarından biri ile yarıştığını düşünmenizi istesek? Sizi modern çağın jetman’leri, Yves Rossy ve partneri Vince Reffet ile tanıştıralım.

Onlar için ayın değil son yüzyılın çılgını dersek abartmış olmayız. Modern çağın jet adamı Yves Rossy ve partneri Vince Reffet farklı uçuş denemeleri ile sık sık karşımıza çıkıyor. Fakat durum bu kez oldukça farklı! Bilimkurgu senaryosu gibi dursa da tek kişilik uçuş aracını icat ederek gökyüzünde süzülen Yves Rossy, son olarak partneri Vince Reffet ile bir yolcu uçağına havada eşlik etti! Dubai semalarında gerçekleşen bu inanılmaz aksiyon, XDubai tarafından organize edildi. Dünyanın en büyük uçaklarından biri olan Airbus A-380 ile gerçekleşen gösteri muhteşem görüntülere sahne oldu.

Sırt çantası gibi giyilebilen, 4 adet Jet-Cat P200 jet motoruyla çalışan uçuş aracını üretip, Fuji Dağı’ndan Büyük Kanyon’a kadar birçok yerde uçuş denemesi yapan Rossy, modern çağın jet adamı unvanını kesinlikle hak ediyor. Adrenalin tutkunu Rossy, jet giysisi sayesinde hızını saatte 300 kilometreye kadar çıkarabiliyor. Özel kıyafeti Rossy’ye 6 ile 13 dakika arasında havada kalabilme imkânı veriyor.