Uçurum Uzmanı: Laso Schaller

Hazırlayan | Zeynep Şeker

 

Bir yamaçtan su birikintisine atlamak ilk başta çok çılgınca gelmeyebilir, fakat atlayış yapılacak mesafe İtalya’nın ünlü eğik kulesi Pisa’dan daha yüksekse o zaman durum çılgınlık sınırlarını zorluyor demektir.

Hayatının önemli bir kısmını kanyon geçişlerinde ve kayaların tepelerinde geçiren İsviçreli Laso Schaller, sınır tanımaz bir maceraperest. Tırmanışları esnasında keşfettiği doğal bir şelale parkuruna fena halde kafayı takan sporcu, birçok kişinin aklına gelmeyecek bir rekorun peşine düşüyor. 58.8 metre gibi bir yükseklikten 8 metrelik su çukuruna atlamayı kafasına koyan Laso, atlayış günü geldiğinde tüm kontrolleri gerçekleştirip kendisi için özel olarak hazırlanan platformun üzerine çıkıyor. Konsantre olduktan sonra kendisini boşluğa bırakan sporcu, anlık bir düşüşle saate 120 km hıza ulaşıyor ve tok bir ses çıkararak derinliğin içinde kayboluyor. Schaller’in bu işten sağ salim çıkması, esnek vücudunu suyun çarpma etkisinden koruyabilmesi ile doğru orantılı. Nefeslerin tutulduğu anda Schaller, düşüşten saniyeler sonra suyun yüzeyine çıkıyor.

İsviçre’de gerçekleştirilen bu inanılması zor atlayış, bir dünya rekorunu da beraberinde getirdi. Schaller henüz 27 yaşında, dünya yamaç atlayışı rekorunun sahibi oldu.