Tutun, Uzan, Tırman: Kaynaklar Kaya Tırmanış Şenliği

Hazırlayan | Zorbey Aktuyun   Fotoğraflar | © Barbaros Kayan ve Ekibi

 

 

Gücü tüketene, en yukarı çıkana kadar tırmananlar için 12.si düzenlenen Kaynaklar Kaya tırmanış şenliği, bu yıl da nefesleri kesti…

En uzun soluklu kaya tırmanış organizasyonu olma unvanını taşıyan Kaynaklar Kaya Tırmanış Şenliği’ne, yerli yabancı birçok profesyonel ve amatör sporcu katıldı. Her yıl bahar aylarında düzenlenen ve 4 gün süren şenlikte gündüzleri ödüllü tırmanış yarışmaları, tırmanış workshopları, yoga, slackline ve highline aktiviteleri yapılırken; akşamları ise dia ve tırmanış filmleri gösterimi, açık hava partisi ve canlı müzik konserleri ile renklendi. Adrenalinin en üst seviyeye ulaştığı organizasyonu On-Sight.Me ekibi AdrenalinGo Türkiye Dergisi için fotoğrafladı.

NASIL BAŞLADI?

2000 yılında kaya tırmanışına başladığımda Mami ile beraber bölgeye gelen 10 kişi kadardık, köy meydanında bir bakkal bir kahve vardı ve kayalarda halihazırda hiçbir kaya tırmanış rotası yoktu. 2002 yılında ülkemizin ileri gelen tırmanıcılarından Doğan Palut ‘un önderliğinde ilk kaya tırmanış rotaları açılmaya başladı. Geçen seneler içinde başta İzmir’den olmak üzere ülkenin birçok yerinden değerli tırmanıcılar kayaların yüzeyine rotaları ile imzalarını bıraktı. 2002’den bu yana bölge 200’den fazla kaya tırmanışı rotasına ulaştı.

Yıllar içinde köy halkı ile yakın ilişkiler kurduk. Veresiye yazdırdığımız kasap, bakkal, fırın, pideci, gözlemeci teyzelerimiz oldu. Kaynaklar büyüdü ve bir tırmanış köyü oldu. Doğa Sporları ve Tırmanış Kültürü Derneği’nin bu yıl 12. kez düzenlediği şenlik, tecrübesi ile binlerce kişinin katıldığı bir etkinlik halini aldı. Profesyonel tırmanıcıların motive olduğu, bilmeyenler ve meraklılar için bulunmaz bir imkan sunan şenlikle insanları şehir hayatından doğaya çekmeyi de hedefledik.

Beraber eğleneceğimiz ve spor yapacağımız Kayalar da tekrar görüşmek dileğiyle…