Şahika Ercümen: Suya minnet duyuyorum

Röportaj | Hanife Usta Demir    Fotoğraflar | © Tamer Yılmaz (yukarıdaki), Tahsin Ceylan

 

Aldığı her nefesin kıymetini bilen, yaşamın anlamını derinlerde bulan, rekor denemeleri ile adından sıkça söz ettiren çok başarılı bir kadın o. Sosyal sorumluluk projeleri, diyetisyen kimliği ve asla pes etmeyen ruhu ile hepimizin tanıdığı bir isim aynı zamanda. Tüm bunlar yetmezmiş gibi güzelliği ve mütevazı tavırlarıyla dikkat çeken Şahika Ercümen ile sizi suyun büyülü dünyasına götürecek bir sohbet gerçekleştirdik.

Şu an senin bir şansın olsa uzaya gitsen yıldızların arasında dolaşsan. Yer çekimi yok, uçacaksın ve geri geleceksin gibi bir şey bu.” dediğinde Şahika Ercümen’i çok kıskandım. Evet bu betimlemenin hikayesi çok iyi başlamıyordu fakat en sonunda mutlu son oluyordu.

sahika_ercumen_aralik_1

Alerjik astım hastası olduğu anlaşıldığında her türlü aktiviteden ve eğlenceden uzak, sürekli gözler önünde bir çocukluk geçirdi Şahika Ercümen. Bir gün okul gezisinde mavi derinle tanıştı. Bir süre sonra bu sporun kendisini ne kadar iyileştirdiğini fark etti. Bu büyülü dünyada kaybettiği tüm özgürlüğünü geri kazandı. O gün bugündür kendisini yaşama döndüren suya minnet duyan Şahika Ercümen, daha da derinlere dalmaya karar verdi. Her geçen gün kendisini geliştiren ve serbest dalışta neredeyse tüm rekorlara el koyan başarılı sporcu son olarak 100 metre dalışı esnasında hafif bir baygınlık geçirerek herkesin yüreğini ağzına getirdi. Bu rekor denemesi sonrasında buluşup konuştuğumuz Ercümen ile dalmaya hazırsanız başlayalım!

 


Aşık olmak gibi


Birçok şeyi gözümüzde canlandırabiliyoruz ama suyun altı her dalış başka bir keşif. En çok astronotların yaşamına benzetiyorum. Çünkü başka bir boyuta geçip geri geliyoruz. Bazen huzur hissediyorum. Bazen içimde dokunulmamış noktaların alevlendiğini hissediyorum. Bazen aşık olmak gibi, bazen de tamamen kendini bırakmak teslim etmek gibi inanılmaz duygular. Gerçekten manevi olarak besliyor ve bambaşka tarifsiz duygular uyandırıyor. Şurada yapabileceklerin kısıtlı ama suyun altında yerçekimi yok. Renk olarak her yer mavi. Balıklar geçiyor yosunlar var, yani böyle büyülü bir ana geçiş yapmış gibi oluyorsun. Bunu başka nerede yaşayabilirsin ki? Tabii işin bir de rekor boyutu var; daha manevi. Ülkemizi uluslararası platformda temsil etmek ülkemizin adını duyurabilmek… Rakamlarla pek işim yok. Şunu geçeyim, şu rekoru kırayım gibi… Ama gerçekten insanın kendini keşfedebilmesi de benim için hayatın anlamı gibi bir şey.”

sahika_ercumen_aralik_7

Yapı olarak insanlara hep kendimce bir şey katmaya çalışan biriyim. Gandi’nin bir sözü var; “Dünyada görmek istediğin değişimin ta kendisi ol” diye, hep söylüyorum. Astım benim hayatıma gelmiş en iyi şeylerden biri. O olmasaydı nefes almanın ne kadar kıymetli olduğunu belki de bilemeyecektim. Spora içim gittiği ama yapamadığım çok yıllar geçti. Bu durumlar belki de benim yeni rekorlar kırmama sebep olan şeylerdi.

 


Balinalarda ve yunuslarda görülen bazı değişimler yaşıyoruz


sahika_ercumen_aralik_6

Bu spor limitleri insanın zihninde olan bir spor… Benim için ‘50 metrenin altına dalamaz’ diyorlardı. Ama insan bedeni gerçekten mucizevi… O metrelere inince ciğerler yapışmasın diye balinalarda ve yunuslarda görülen bazı değişimler yaşıyoruz. Akciğer yapışmıyor içine sıvı doluyor. Sadece küçülüyor. Benim akciğerlerim bu metrelere daldığım zaman bir futbol topu gibi düşünün bu tenis topu kadar küçülüyor. Yumruğum kadar oluyor. Bu tamamen fiziksel değişimden kaynaklı… Çünkü kendimi bile her seferinde yeniden keşfedebiliyorum. Her sene biraz daha derine dalabiliyorum. Bunun böyle kanıtlanmış bir limiti yok. Bir anda bu limit 200 metre olamaz zaten. Ama küçük küçük artarak bu limitlere belki erişilebilir.

Dalış yapmak direkt bu hastalığı iyileştiren bir spor değil.  Fakat su, deniz, astıma en iyi gelen şeylerden… Çanakkale’de havuz yoktu. O yüzden biz denizde yüzüyorduk. Çok zordu. Kışın düşünün Çanakkale Boğazı’nda yüzüyorsunuz. Şurada biz montsuz zor duruyoruz bazen. Kışın kar yağarken orada antrenman yapmak gerçekten çok zor. Fakat bu bağışıklık sistemini çok kuvvetlendiriyor. Yani havuz da tabii ki çok faydalı ama deniz ortamında olmak insanın bağışıklık sistemini daha çok kuvvetlendiriyor. Bağışıklık sistemim kuvvetlenince ben bu hastalığı aşabildim. Yani düzenli spor doğru nefes almayı öğretti. Sürekli suda olmak faydalı bence… Dışarda polen, evde toz. Ama suda böyle bir şey yok. Dolayısıyla bu spor astımın direkt olarak çaresi diyemem ama su sporları buna en iyi gelen spor branşı.

 

 


100 metre öncesinde çok derin nefes alamadım


sahika_ercumen_aralik_2

Dalış öncesi motivasyon anları tamamen kişisel bir süreç. Benim kişisel bir mentörüm bütün sene çalıştığım bir antrenörüm yok. Böyle bir imkanımız da yok. Kendi kendime geliştirdiğim bazı nefes teknikleri ve rahat kalma teknikleri var. Bu 6 rekorumda da uyguladım ve işe yaradı. Bunlarla kendimi motive etmeye çalışıyorum. Sevdiğim bazı müzikler var. Bunları dinleyip doğru nefes alma teknikleriyle odaklanmamı artırıyorum. Konsantrasyon çalışmaları yapıp bu şekilde hazırlanıyorum. 100 metre rekor dalışından önce o süreci ben uzattım biraz. Normalde 3 dakika içinde dalmam gerekiyor ama böyle her seferinde biraz daha iyi nefes alırım diye düşündüm ama o yanlıştı. Nefesim yeterli aslında. O an etrafım kalabalık, insanlar izliyor canlı yayın var. O süreyi çok geciktirdim. Hatta çok derin nefes alamadım o esnada. Belki bu rekor kıramayışımda onun da etkisi vardır.

sahika_ercumen_aralik_3

İnsanlar tabii o an sadece benim sağlığıma odaklandılar ve binlerce hatta milyonlarca diyebilirim dönüş oldu. Ölümden dönmedim. Baygınlık yaşadım doğru ama o günkü talihsizlik diye adlandırıyoruz yaşanan şeyi. 100 metreye indim her şey normaldi. Çıkışta son beş metre kala böyle bir baygınlık yaşandı. Bizim hiç beklemediğimiz bir şeydi ama o kadar uzun süre nefes tuttuğunuzda küçük bir heyecanda yorgunlukta bu durum ortaya çıkabilecek bir şeydi. Aldığım dönüşler hep sağlığımla ilgiliydi; ‘Seni çok destekliyoruz, çok seviyoruz.’… Hiç tanımayan insanlar sokakta beni görüp boynuma sarılanlar oldu. Öyle bir manevi yönde çok destek aldım. Yeni rekorla ilgili hiç kimseyle daha görüşmedik. Ama tabii ki de amacım Türkiye olarak bunu 100 metreye yazdırmak. Çünkü antrenmanda 4 kez 100 metreye indik. En derin dalışımız 108 metre. Bu dalışları yapmışken bu rekoru mutlaka kırmak istiyoruz. Sağlığım da şu an gayet yerinde. O yüzden görüşmelere de başlayacağız.”

sahika_ercumen_aralik_4


Canlı yayınlanması benim için büyük olay


sahika_ercumen_aralik_5
Maalesef futbol değilse basketbol ve voleybol bile zor yer alıyor medyada. Buna rağmen rekor denememin canlı yayınlanması büyük bir olaydı benim adıma. Bu konuda NTV Spor ve benim organizasyon firmam hassas davrandı ve bunun önemini NTV Spor’a anlattılar. Bu sektöre de benim gözlemlediğim kadarıyla NTV Spor sadece futbola önem vermiyor. Gün içi bültenlerinde boks turnuvası, judo, karate, tekvando da veriyor. Bu sevindirici bir şey… Onlar da heyecanlandı böyle bir rekor denemesinden. Bu zamana kadar 6 tane dünya rekoru kırdım. Hepsi de çıktı kanallarda ana haberlerde. İlla ki bundan önceki denemelerim canlı yayınlanmasa da haberlerde çıktık hep. Çünkü kaç tane dünya rekoru kırmayı deneyen sporcumuz var ki ya da yaptığı branşta dünya birincisi olan rekor kıran. Buna yavaş yavaş değer verildiğini görmek güzeldi. NTV Spor duyarlı davrandı. Teşekkür ediyorum.

Bu sene ana sponsorumuz yoktu mesela. Her şey böyle ucu ucuna… Son güne kadar bir yerden böyle bir destek bulup eksik olan bir şeyimizi aldık. İşte tekneye yapılması gereken güvenlik sistemini kurduk. Birçok böyle masraf çıkabiliyor. Bir yıla yaydığımız zaman her gün bir şey çıkıyor haliyle. Yurt dışında kamplarımız oluyor. Kışın Türkiye’de dalmak mümkün değil. Yurt dışına gitmemiz gerekiyor. Bu süreç başlı başına mükellefiyeti yüksek bir meblağ. O yüzden illa ki sponsor desteklerine ihtiyacımız oluyor. Bu sene ana sponsorsuz küçük sponsorlarımızın desteğiyle bir şekilde hallettik. İnşallah seneye daha büyük bir destek bulabiliriz.

 

 


 

Bu yazı AdrenalinGo Türkiye’nin Aralık sayısında yayımlandı. Dergiye abone olmak için tıklayın!